LİSEDE HAYAT

10.sınıfın sonunda yapılacak olan alan seçimlerinde nelere dikkat etmek gerekir?

Soru :

10.sınıfın sonunda yapılacak olan alan seçimlerinde nelere dikkat etmek gerekir?

Uzman Cevabı:

Alan seçimi doğru bir kariyer planlamasının ilk basamağıdır. Öğrenciler alan seçimi ile üniversiteye giriş sınavında sorumlu oldukları testler, üniversitede tercih edebilecekleri bölümleri de belirlemiş olurlar, dolaysıyla sınav performansı kadar önemli olan bir başka şey de doğru alan seçimidir.
Öğrencilerin alanlarını seçerken dikkat etmesi gereken bazı noktalar vardır; kişilik, ilgi, yetenek, ders başarısı, iş değerlerinin belirlenmesi gibi. 
Kişilik; ben kimim sorusunun cevabı meslek ve bölüm seçiminde önemlidir. Örneğin içe dönük ya da dışa dönük olmayı ele alalım. Bazı meslek gruplarında kişiler arası iletişim önemlidir bireyler bildiklerini anlatarak para kazanabilirler, içe dönük birey için, zaman içerisinde bu meslek can sıkıcı bir hal alabilir.
İlgi ve yetenekler; öğrenciler bu zamana kadar neleri yapmaktan hoşlandıklarını nelerin keyifli geldiğini düşünmeleri gerekir. Evde çıkan pirizleri ya da tamir edilmesi gereken bir şey ilgilerini çekiyor olabilir ve bunu fark etmemiş olabilirler belki bu öğrencilerin mimarlık tasarım inşaat sektörü gibi bir alanda çalışmaları onları mutlu edecektir. Bu noktada ben ne yapmaktan keyif alıyorum, zamanı nasıl geçirmek hoşuma gidiyor, sahip olduğum yetenekler neler ve bu yetenekler barındıran meslekler var mı diye düşünmeleri yararlı olacaktır.
Ders başarısı; bir mesleği ya da bir alanı istemek kadar önemlidir. Örneğin tıp okumak istiyorsunuz ama fizik kimya biyoloji derslerine çalışmak size çok zor geliyor keyif almıyorsunuz ve buna bağlı olarak ders başarınız düşüyor bu noktada sayısal alanı seçmek yararlı olmayacaktır çünkü istediğiniz bölüme ulaşmak zor olacak ve buna odaklanmışken yapılabilecek diğer bölümleri de gözden kaçırmış olacaksınız. Bu konuyu irdelerken dersi yapamamak ve emek vermemeyi birbirinden ayırt etmek gerekir. Gerçekten emek verildiğinde öğrenci o branşı sevebilir. Bazen öğrenciler için zor olandan kaçınmak söz konusudur ve yapamıyorum demek daha kolay gelir.

Aklınıza takılan, öğrenmek istediğiniz sorularınız mı var?
Sorun bize uzmanlarımız size özel cevaplasınlar...

Aylık canlı yayın listesi hazırlanıyor.

Aklınıza takılan, öğrenmek istediğiniz sorularınız,
konu veya portal hakkında önerileriniz mi var?

“Önerim Var” butonuna tıklayarak bizimle paylaşabilirsiniz...

Copyright 2014 Doğa Okulları / Teknoloji ve İçerik Yönetimi Alternatif Medya